Pacjent z chorobą otyłościową 2026
Wybierz Strony
- Wyścig o kilogramy, jakie koszty może ponieść „zwycięski” pacjent, czyli o powikłaniach, wynikających ze zbyt szybkiej redukcji, o właściwym doborze leków i opiece dietetycznej i fizjoterapeutycznej
- Stłuszczeniowa choroba wątroby (MASLD) – kiedy i jak reagować?
- Otyłość jako przyczyna dysfunkcji wątroby
- Jak zapobiegać chorobie otyłościowej – od dziecka do późnej starości
- Dezinformacja na temat choroby otyłościowej w mediach i kanałach społecznościowych – jakie będą jej konsekwencje. Rola influencerów i dziennikarzy
- Opieka koordynowana KOS-BAR 2026
- Jak rozmawiać o otyłości bez zawstydzania i uprzedzeń
- Personalizacja w chorobie otyłościowej
- Perspektywa pacjenta
- Wsparcie od samorządów w walce z chorobą otyłościową – o czym warto wiedzieć
- Choroba otyłościowa – pułapki w leczeniu
- Choruję na otyłość - szukam pomocy. Od czego zacząć?
- Rola farmakoterapii w sukcesach programu KOS BAR
- Farmakoterapia choroby otyłościowej, koszt czy inwestycja - o możliwości zapobiegania i leczenia powikłań
Leczenie otyłości staje się coraz powszechniejsze i skuteczniejsze. Jednak potrzeba zarówno u pacjentów, jak i u lekarzy, większej wiedzy o pułapkach, jakie niesie ono ze sobą, zwłaszcza, gdy jest niewłaściwie prowadzone. A przede wszystkim świadomości, że to nie droga na skróty, nie walka o kilogramy, a kompleksowa terapia.
Tym bardziej, że otyłość nie istnieje sama w sobie, ale zaburza cały system metaboliczny organizmu, upośledzając funkcjonowanie wielu narządów, począwszy od serca i wątroby.
Opieka koordynowana KOS-BAR 2026
dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, II Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Onkologicznej, Wydział Medyczny Warszawski Uniwersytet Medyczny, Warszawskie Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej, Szpital Czerniakowski w Warszawie, Prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości
Celem programu KOS-BAR było zapewnienie pacjentom, wymagającym chirurgii bariatrycznej, ujednoliconej, kompleksowej opieki. Program ten, który kończy się w połowie roku 2026, był finansowany z opłaty cukrowej. Jego ważną cechą było mierzenie jakości świadczenia i wynagradzanie efektów.
Obecnie trwają rozmowy z Ministerstwem Zdrowia, mające na celu aktualizację i kontynuację tego programu oraz wprowadzenie go do koszyka świadczeń gwarantowanych. Oby zakończyły się sukcesem. Do tej pory z KOS-BAR skorzystało około 10 tys. osób, a zapotrzebowanie jest ogromne.
Array