POMOC HUMANITARNA, WIEDZA, INFORMACJA, EDUKACJA

Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Edukacja zdrowotna

Pacjent z chorobą otyłościową 2026

Wybierz Strony

Leczenie otyłości staje się coraz powszechniejsze i skuteczniejsze. Jednak potrzeba zarówno u pacjentów, jak i u lekarzy, większej wiedzy o pułapkach, jakie niesie ono ze sobą, zwłaszcza, gdy jest niewłaściwie prowadzone. A przede wszystkim świadomości, że to nie droga na skróty, nie walka o kilogramy, a kompleksowa terapia.

Tym bardziej, że otyłość nie istnieje sama w sobie, ale zaburza cały system metaboliczny organizmu, upośledzając funkcjonowanie wielu narządów, począwszy od serca i wątroby.

 

Opieka koordynowana KOS-BAR 2026

dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, II Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Onkologicznej, Wydział Medyczny Warszawski Uniwersytet Medyczny, Warszawskie Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej, Szpital Czerniakowski w Warszawie, Prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości

Celem programu KOS-BAR było zapewnienie pacjentom, wymagającym chirurgii bariatrycznej, ujednoliconej, kompleksowej opieki. Program ten, który kończy się w połowie roku 2026, był finansowany z opłaty cukrowej. Jego ważną cechą było mierzenie jakości świadczenia i wynagradzanie efektów.

Obecnie trwają rozmowy z Ministerstwem Zdrowia, mające na celu aktualizację i kontynuację tego programu oraz wprowadzenie go do koszyka świadczeń gwarantowanych. Oby zakończyły się sukcesem. Do tej pory z KOS-BAR skorzystało około 10 tys. osób, a zapotrzebowanie jest ogromne.

 

Array

Wybierz Strony

do góry