Pacjent z chorobą otyłościową 2025
Wybierz Strony
- Leczenie choroby otyłościowej – kompendium aktualnej wiedzy. Doniesienia ze zjazdu Europejskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością 2025 (ECO 2025)
- Zdrowy Senior - między chorobą otyłościową a niedożywieniem
- Wpływ choroby otyłościowej i insulinooporności na rozwój choroby Alzheimera
- Powiązanie choroby otyłościowej z zaburzeniami psychicznymi
- Choroba otyłościowa w praktyce psychologa czyli dlaczego boimy się zrezygnować ze swojego dotychczasowego życia
- Co dalej z KOS BAR?
- Doświadczenia w leczeniu chirurgicznym – perspektywa Pacjenta
- Koszty choroby otyłościowej
- Moja droga w chorobie otyłościowej – jak zrobić pierwszy krok do zdrowia?
- Dyskusja z udziałem prelegentów
- Choroba otyłościowa wyzwaniem dla serca i układu krążenia - jak chronić serce?
- „Mapa drogowa” dla pacjenta z chorobą otyłościową
- Leczenie choroby otyłościowej jako podstawa prewencji chorób układu krążenia
Otyłość niesie ze sobą tak wiele powikłań, począwszy od zwyrodnienia kolan, poprzez cukrzycę i choroby serca i naczyń aż po nowotwory i chorobę Alzheimera, że o przyszłości można myśleć tylko z pesymizmem. Chyba że pojawią się systemowe rozwiązania, dotyczące profilaktyki i edukacji i to od najwcześniejszych lat życia, a wręcz od okresu prenatalnego. Potrzeba też ułatwień w dostępie do leczenia. Tylko te działania mogą uratować stan zdrowia Polaków, a system ochrony zdrowia od całkowitego bankructwa.
Leczenie choroby otyłościowej – kompendium aktualnej wiedzy. Doniesienia ze zjazdu Europejskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością 2025 (ECO 2025)
dr hab. n. med. prof. CMKP Alina Kuryłowicz, Klinika Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii CMKP, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Profesora Witolda Orłowskiego w Warszawie
Choć z roku na rok przybywa refundowanych zabiegów chirurgii bariatrycznej, a coraz więcej pacjentów z chorobą otyłościową przyjmuje leki, to jednak zapotrzebowanie w tym zakresie jest o wiele większe. Redukcja masy ciała ma pozwolić na uniknięcie powikłań choroby i poprawić jakość życia. Już 5 proc. utraty kilogramów daje efekty, ale celem terapii jest zwykle 10-15 proc.
Podstawę leczenia stanowi zmiana stylu życia – dotyczy to wszystkich pacjentów. Następny krok to farmakoterapia, dobrana do fenotypu pacjenta. Jeżeli okaże się nieskuteczna, pozostaje chirurgia bariatryczna, również spersonalizowana. Wsparciem uzyskanego efektu pozostaje odpowiednie odżywianie, ruch, probiotyki i postbiotyki oraz podtrzymujące dawki leków.
Array