POMOC HUMANITARNA, WIEDZA, INFORMACJA, EDUKACJA

Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Edukacja zdrowotna

Onkologia 2024. Podsumowanie roku.

Wybierz Strony

Co wydarzyło się w minionym roku w polskiej onkologii? Czy są powody do zadowolenia, do nadziei? Bez wątpienia trochę się ich znajdzie, jak choćby refundacja szczepionki przeciw HPV, zapobiegającej kilku rodzajom nowotworów czy kolejne innowacyjne technologie medyczne, które już od stycznia 2025 będą dostępne dla pacjentów.

Jednak nie wszystko załatwi za nas system ochrony zdrowia, choćby nie wiadomo czym dysponował. Głównym czynnikiem zachorowań na nowotwory są nasze własne zachowania: nie ruszamy się, palimy, lekceważymy badania przesiewowe, nie chcemy szczepić dzieci nawet wtedy, gdy szczepionka może je ochronić przed rakiem.

 

Debata

Debata

Podstawą onkologii musi być profilaktyka i edukacja. Zmniejszenie liczby zachorowań na nowotwory lub wykrywanie ich w jak najwcześniejszym stadium przyniesie oczywiste oszczędności, tym bardziej, że wielu przypadkach prewencja nowotworów jest taka sama, jak innych chorób cywilizacyjnych. Tymczasem nie przybywa programów przesiewowych.

Jednak w Polsce profilaktyka stanowi swego rodzaju wyzwanie. Dzieje się tak wskutek nieufności społeczeństwa do autorytetów, co widać choćby na przykładzie podejścia do szczepień. Być może pomogłoby tu dotarcie do liderów młodzieży, influencerów, celebrytów.

Array

Wybierz Strony

do góry