Onkologia 2024. Podsumowanie roku.
Wybierz Strony
- Najnowsze trendy w światowej onkologii – ASCO, ESMO, ASH, ICML, EHA
- Nowotwory mielodysplastyczne – optymalizacja terapii
- Rak płuca
- Rak piersi
- Onkologia interwencyjna
- Najistotniejsze czynniki ryzyka chorób nowotworowych – aktualizacja 2024
- Narodowa Strategia Onkologiczna 2024/2025
- Debata i podsumowanie z udziałem prelegentów oraz Aleksandry Rudnickiej, rzecznika Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowym SANITAS. Moderator red. Michał Dobrołowicz i dr n. med. Janusz Meder
Co wydarzyło się w minionym roku w polskiej onkologii? Czy są powody do zadowolenia, do nadziei? Bez wątpienia trochę się ich znajdzie, jak choćby refundacja szczepionki przeciw HPV, zapobiegającej kilku rodzajom nowotworów czy kolejne innowacyjne technologie medyczne, które już od stycznia 2025 będą dostępne dla pacjentów.
Jednak nie wszystko załatwi za nas system ochrony zdrowia, choćby nie wiadomo czym dysponował. Głównym czynnikiem zachorowań na nowotwory są nasze własne zachowania: nie ruszamy się, palimy, lekceważymy badania przesiewowe, nie chcemy szczepić dzieci nawet wtedy, gdy szczepionka może je ochronić przed rakiem.
Rak piersi
dr n. med. Agnieszka Jagiełło - Gruszfeld Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Warszawie
Tegoroczne kongresy i sympozja towarzystw naukowych, poświęcone rakowi piersi, nie przyniosły przełomu. Zarysowały natomiast trendy, według których coraz częściej prowadzone jest leczenie. Należy do nich indywidualizacja leczenia ze szczególnym uwzględnieniem jakości życia i holistyczne podejście do pacjenta. Bada się np. możliwość karmienia piersią przez pacjentkę po raku piersi.
Coraz bardziej obiecujące w terapii raka piersi wydają się zastosowania koniugatów lekowych. Mówiono także o rosnącej roli badań molekularnych oraz o potencjalnym zastosowaniu sztucznej inteligencji. Wykazano również negatywny wpływ nadwagi i otyłości na rokowania w raku piersi.
Array