Onkologia 2024. Podsumowanie roku.
Wybierz Strony
- Najnowsze trendy w światowej onkologii – ASCO, ESMO, ASH, ICML, EHA
- Nowotwory mielodysplastyczne – optymalizacja terapii
- Rak płuca
- Rak piersi
- Onkologia interwencyjna
- Najistotniejsze czynniki ryzyka chorób nowotworowych – aktualizacja 2024
- Narodowa Strategia Onkologiczna 2024/2025
- Debata i podsumowanie z udziałem prelegentów oraz Aleksandry Rudnickiej, rzecznika Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowym SANITAS. Moderator red. Michał Dobrołowicz i dr n. med. Janusz Meder
Co wydarzyło się w minionym roku w polskiej onkologii? Czy są powody do zadowolenia, do nadziei? Bez wątpienia trochę się ich znajdzie, jak choćby refundacja szczepionki przeciw HPV, zapobiegającej kilku rodzajom nowotworów czy kolejne innowacyjne technologie medyczne, które już od stycznia 2025 będą dostępne dla pacjentów.
Jednak nie wszystko załatwi za nas system ochrony zdrowia, choćby nie wiadomo czym dysponował. Głównym czynnikiem zachorowań na nowotwory są nasze własne zachowania: nie ruszamy się, palimy, lekceważymy badania przesiewowe, nie chcemy szczepić dzieci nawet wtedy, gdy szczepionka może je ochronić przed rakiem.
Nowotwory mielodysplastyczne – optymalizacja terapii
prof. dr hab. Krzysztof Giannopoulos, kierownik Zakładu Hematologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prezes Stowarzyszenia Hematologia Nowej Generacji
Nowotwory mielodysplastyczne to grupa chorób układu krwiotwórczego o zróżnicowanym rokowaniu. Aby dobrać prawidłowe leczenie, należy przede wszystkim zidentyfikować grupy ryzyka. Wbrew pozorom, pacjenci o dobrych rokowaniach również wymagają opieki, która obecnie nie jest optymalna. Występująca u nich niedokrwistość wymaga częstych transfuzji krwi, co nie tylko pogarsza jakość życia chorych, ale też doprowadza do przeładowania organizmu żelazem.
Uniezależnienie od transfuzji zyskują pacjenci, leczeni luspaterceptem. Uzyskanie odpowiedzi na tę terapię poprawia rokowania chorego. Leczenie krwią, jej składnikami powinno znaleźć zastosowanie również w ośrodkach medycyny paliatywnej.
Array