Onkologia 2024. Podsumowanie roku.
Wybierz Strony
- Najnowsze trendy w światowej onkologii – ASCO, ESMO, ASH, ICML, EHA
- Nowotwory mielodysplastyczne – optymalizacja terapii
- Rak płuca
- Rak piersi
- Onkologia interwencyjna
- Najistotniejsze czynniki ryzyka chorób nowotworowych – aktualizacja 2024
- Narodowa Strategia Onkologiczna 2024/2025
- Debata i podsumowanie z udziałem prelegentów oraz Aleksandry Rudnickiej, rzecznika Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowym SANITAS. Moderator red. Michał Dobrołowicz i dr n. med. Janusz Meder
Co wydarzyło się w minionym roku w polskiej onkologii? Czy są powody do zadowolenia, do nadziei? Bez wątpienia trochę się ich znajdzie, jak choćby refundacja szczepionki przeciw HPV, zapobiegającej kilku rodzajom nowotworów czy kolejne innowacyjne technologie medyczne, które już od stycznia 2025 będą dostępne dla pacjentów.
Jednak nie wszystko załatwi za nas system ochrony zdrowia, choćby nie wiadomo czym dysponował. Głównym czynnikiem zachorowań na nowotwory są nasze własne zachowania: nie ruszamy się, palimy, lekceważymy badania przesiewowe, nie chcemy szczepić dzieci nawet wtedy, gdy szczepionka może je ochronić przed rakiem.
Najnowsze trendy w światowej onkologii – ASCO, ESMO, ASH, ICML, EHA
dr n. med. Janusz Meder, Prezes Polskiej Unii Onkologii, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie-Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie
W nadchodzącym roku Polska obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Zdrowie, w tym także profilaktyka przeciwnowotworowa, znajdą się pośród poruszanych przy tej okazji tematów. Pod względem odsetka wyleczeń z chorób onkologicznych, mimo pewnej poprawy, wynikającej z lepszego dostępu o nowoczesnego leczenia, ciągle pozostajemy w tyle za krajami UE.
W zakresie edukacji i prewencji onkologicznej na plus można odnotować wprowadzenie refundacji szczepionki przeciw HPV dla młodzieży, choć na razie nie cieszy się ona popularnością. Wkrótce też wejdzie do szkół nowy przedmiot – nauka o zdrowiu. Natomiast jeśli chodzi o leczenie, od Nowego Roku pacjenci otrzymają 13 nowych terapii onkologicznych.
Array