POMOC HUMANITARNA, WIEDZA, INFORMACJA, EDUKACJA

Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Edukacja zdrowotna

Choroba otylosciowa 2024

Wybierz Strony

Postrzeganie otyłości przechodzi przełom – coraz częściej mówi się o niej jako o chorobie. Przewlekłej, nie ustępującej samoistnie. I bardzo dobrze, że tak się dzieje, bo ta choroba generuje ponad 200 powikłań. W rzeczywistości to ona stanowi przyczynę wielu zgonów, bo jej wystąpienie poprzedza nowotwór, udar czy zawał. WHO alarmuje: to prawdziwa pandemia, liczba zachorowań rośnie dramatycznie. A wraz z nią skutki powikłań, absorbujące środki i zasoby systemów ochrony zdrowia. Trzeba więc interweniować jak najwcześniej, zarówno w formie profilaktyki, jak i szybkiego rozpoznania i leczenia.

Powikłania choroby otyłościowej ze szczególnym uwzględnieniem niewydolności serca

prof. dr hab. n. med. Krzysztof Narkiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Nadmierna tkanka tłuszczowa, szczególnie w otyłości brzusznej, uruchamia szereg mechanizmów, prowadzących do wielu chorób. Kluczowy jest tu przewlekły proces zapalny i zaburzenia śródbłonka. Współwystępujące z otyłością brzuszną jej powikłania, jak m.in. dyslipidemia, cukrzyca czy stłuszczeniowa choroba wątroby, określa się jako zespół metaboliczny.

W konsekwencji rozwoju powikłań, poprzez zaburzenia rytmu serca, chorobę wieńcową, udar, zawał, dochodzi do niewydolności serca. Można więc mówić o jej ścisłym związku z BMI pacjenta. Interwencja na jak najwcześniejszym etapie otyłości zapobiegnie uruchomieniu mechanizmów tych schorzeń bądź zwiększy skuteczność ich leczenia.

Array

Wybierz Strony

do góry